reklama

Do Mimoně přijelo na druhé setkání osmdesát historických kočárků a několik rebornů

15. 5. 2019
Srazů sběratelů historických kočárků se v Česku pořádá mnoho, většinou ve stylovém prostředí zámků. Mimoňský sraz je ale v rámci Libereckého kraje jediný. Stojí za ním sběratelka Lenka Špačková, která je zároveň předsedkyní Spolku historie Mimoňska.
S počítáním ročníků je v Mimoni trochu problém. Prvním impulsem asi byla velkolepá derniéra výstavy sbírky kočárků paní Špačkové v místním Centru pro seniory. Vystavené kočárky se 28. prosince 2016 vydaly zpět k majitelce po vlastní ose, z čehož se stal skvělý happening. Na stránkách Spolku historie Mimoňska pak naleznete i obrazovou galerii z léta 2017, což do číslování vnáší poněkud zmatek. Myslím, že sběratelé historických kočárků toto neřeší, letos nechyběli hosté z Jiřetína pod Jedlovou, Hradce Králové, Odolené Vody a z Pardubic, odkud přijela Alena Sablíková. Majitelka asi patnácti kočárků vysvětluje, co ji na těchto akcích baví: "Určitě to je atmosféra, společenství lidí stejných zájmů. My jezdíme i po všech možných akcích, co pořádají muzea a zámky." Mimoňské náměstí navzdory pošmournému počasí obsadilo celkem 72 kočárků opravdových (hlubokých a sedaček) plus 8 kočárků dětských. Pro srovnání, pořadatelka Špačková má doma kočárků rovnou stovku (64 hlubokých a sedaček a 40 dětských) a určitě to není počet konečný, paní Špačková se smíchem konstatuje: "Po každé takovéto akci se mi někdo ozve s tím, že má na půdě kočárek, který mu je líto vyhodit, tak jestli se na něj nechci přijet podívat."

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Pro zvýšení autenticity se v historických kočárcích někdy vozí mimina vlastní nebo kamarádek, ale častěji vidíme nejrůznější panny.
Foto Mad

Dorazilo i několik rebornů, hyperrealisticky vyhlížejících panenek, jejichž móda vypukla zhruba před deseti lety a cena takové panenky začíná na deseti tisících korunách. Například paní Ivana z Odolené Vody je majitelkou dvou kočárků a šesti rebornů, k čemuž podotýká: "Reborny sbírám teprve rok a půl, takže na to jsem jich stihla získat poměrně dost. Reborna si můžete koupit i jako stavebnici, ale já říkám, že každý má dělat to, co umí, a já to neumím, tak jsem si je všechny koupila." Paní Jana začala s panenkami před osmi lety, reborny sbírá dva roky a má zatím čtyři. Vysvětluje mi: "Podívejte se na vlásky, na řasy, to všechno je ručně píchané vlásek po vlásku, takže to je neobyčejně pracné. Výrobou se zabývají specialistky rebornistky, každá má svůj rukopis a každá panenka je uměleckým originálem."


 Pozor, kvíz! Na následujících čtyřech fotografiích je jen jedno opravdové dítě, poznáte na které?  
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad


Ozdobou dopoledne byla i minivýstavka bicyklů firmy Achilles.
Foto Mad

Na takovouto slavnostní akci je třeba se vhodně obléci. Paní v černém klobouku s výraznou květinou je Lenka Špačková, sběratelka kočárků a organizátorka setkání.
Foto Mad

Foto Mad

Dámy v sedle patří k Dámské jízdě z Obroku. Jejich úkolem bylo uzavřít průvod.
Foto Mad

Průvod kočárků vyráží na spanilou jízdu v čele s kočárem pana Vorlíčka, majitele mimoňského hřebčína.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Mladík s praporem je vnuk paní Špačkové. Roli vlajkonoše považuje za samozřejmou: "Jdu podpořit babičku, jsem rád, že má nějaký koníček, dělá něco, co je pěkný."
(Poznámka: Zajímavou fotogalerii nejen z poslední akce naleznete na www.facebook.com/spolekhistoriemimonska/)
Foto Mad

Zdaleka ne všichni aktivní účastníci průvodu jsou sběratelé. Řada z nich si kočárek půjčila pro potěšení, a aby nasála atmosféru, například paní Renata: "My si hrajeme na western, máme trampskou osadu, pořádáme výroční ohně, děláme country, kankány a tak, takže se bavíme něčím trochu odlišným, ale toto je zase jinak hezký, baví mě to." Na závěr je dobré připomenout, že letošní 2. setkání historických kočárků si vzalo za své i město Mimoň a že tato akce není jedinou velkou akcí Spolku historie Mimoňska. Největší jsou Oslavy Horních vsí v Náhlově, připomínka zaniklých vesnic, kterých bývalo jednadvacet.

A výsledek kvízu? Skutečné dítě je pouze na čtvrté fotce!


Text a foto Mad
phm
25. 5. 2019 16:14 Pohonné hmoty v Libereckém kraji dál zdražují. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 už u čerpacích stanic prodávají za 33,26 Kč, před týdnem byl o devět haléřů levnější.
mp
25. 5. 2019 14:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
zahrada
25. 5. 2019 13:31 Při vloupání do objektu v zahrádkářské kolonii zadrželi policisté 37letou ženu z Liberce a jejího o 7 let staršího kumpána. Společně kradli v jedné z chatek Rochlicích.
el
25. 5. 2019 08:13 Více než dvě třetiny elektrické energie vyrobené v Libereckém kraji pochází z alternativních zdrojů, jako jsou solární, vodní nebo větrné elektrárny.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).