reklama

Vyhlídková věž kostela Navštívení Panny Marie v Bozkově

3. 4. 2019
Málokterý křesťanský kostel nemá věž a paradoxně málokterý kostel má věž vyhlídkovou. Například v Liberci by nám s rezervou stačily prsty jedné ruky. Lze tedy říci, že poutní chrám Panny Marie Královny hor v Bozkově je svým způsobem raritou.
Dřevěný kostel stál v Bozkově u Semil (MAPA) již ve čtrnáctém století, kdy obec Bozkov založili benediktini. Z toho mála, co se o něm ví, je asi nejpodstatnější, že za husitských válek lehl popelem a že jediným z něj do dnešních dnů zachovaným mobiliářem je pozoruhodná, necelý metr vysoká socha Panny Marie z lipového dřeva, která, ukryta na Hrubém Rohozci, přežila i řádění Švédů za třicetileté války. K této kultovní soše se chodila modlit až sedmitisícová procesí a lidé ji uctívají dodnes. Druhý kostel, který dnes již rovněž neexistuje, ale na jehož místě stojí stavba dnešní, byl postavený až někdy v průběhu 16. století.
Raně barokní kostel, který obdivujeme dodnes, pochází z let 1690 až 1693. Nechala jej postavit hraběnka Marie Polyxena Desfoursová, tehdejší majitelka zdejšího panství. Zásadní rekonstrukce proběhla v letech 1893–1895. Zajímavé je, že věž měla původně jehlanovou střechu bez vyhlídkového ochozu, jak dokládají dobové fotografie z první poloviny minulého století (viz. například tento pramen). Ochoz a báň dostala věž teprve v letech 1940 až 1948 během generální opravy.

V malém Bozkově, stojícím stranou od rušných dopravních tepen, působí impozantní chrám tak trochu jako zjevení. Nicméně toto místo patří k nejstarším poutním destinacím v Čechách.
Foto Mad

Vchod střeží sochy sv. Anny a sv. Jáchyma. Hlavní průčelí zdobí bohatě zdobená socha Madony z roku 1765.
Foto Mad

Kostel je jednolodní a pojme až 3 000 lidí (!). Oltáři z dílny Josefa Jelínka z Kosmonos z roku 1757 vévodí již zmíněná soška Panny Marie. Bozkovský kostel je vybavený asi nejcennějšími varhanami diecéze. Problém je v tom, že se varhaníkům doslova pod rukama rozpadají, a ačkoliv se již sešlo mnoho darů, potřebné dva miliony na komplexní renovaci stále nejsou pohromadě. Takže, máte-li zájem o adopci píšťal, informace naleznete na www.varhany-bozkov.eu.
Foto Mad

Zajímavostí je, že strop byl původně dřevěný, táflovaný, jaký se zachoval v oratoři. Později byl strop omítnut a vymalován výjevy na invokace Loretánské litanie.
Foto Mad

Cesta vzhůru na 49 m vysokou věž (někde je uváděno jen 43 m) mění několikrát charakter.
Foto Mad

Překvapením může být výzdoba interiéru věže dobovými barvotisky. Dáváte-li pozor, kam šlapete, tak v přítmí si jich možná všimnete až cestou zpátky.
Foto Mad

Věž má tři zvony, z nichž jeden je vpravdě unikátní, původní z roku 1555. Nese reliéf Panny Marie, což z návštěvnické trasy bohužel není dobře vidět.
Foto Mad

Z vyhlídkového ochozu je krásný rozhled na prakticky celý Bozkov. První fotce dominuje fara, kde si můžete zdarma zapůjčit klíče od věže v době, kdy není otevřená. (Otevřeno by mělo být o prázdninách od pátku do neděle 10 - 17 hodin.)
Foto Mad

O poutní místo původně pečovali benediktini, později je vystřídal řád cisterciáků a sousoší v sadu dole pod vámi připomíná, že nyní je kostel ve správě Misionářů Matky Boží lasaletské.
Foto Mad

Protože během naší návštěvy bylo sice krásně, ale kalno, tak výhled směrem na jih a východ nemůžeme dosti kvalifikovaně posoudit. Na obzoru lze tušit některé další rozhledny. V mlžnu se ztrácel například Ještěd.
Foto Mad

Nejlepší výhled je od severozápadu přes sever až po východ.
Foto Mad

Foto Mad

Téměř přesně na sever leží Příchovice s kostelem a s Majákem Járy Cimrmana.
Foto Mad

Na dvou posledních fotografiích se můžete pokochat z téměř ničím nerušeným panoramatem na konci března stále zasněžených Krkonoš.
Foto Mad

Foto Mad

A perlička na závěr. K budově bozkovského kostela se váže kuriozní legenda. Když první kostel vypálili husité, na ten druhý lidé čekali až do 16. století. A zatímco letopočet zahájení stavby neznáme, víme, co položení základního kamene předcházelo. Materiál na stavbu se podle pověsti jedné noci teleportoval z asi 3,5 km vzdálených Roztok u Semil, kde byl připravený pro jiný kostel. Že by se Bozkov zalíbil kapitánu Jamesi T. Kirkovi? Vůbec se nedivím, tady je krásně!

Text a foto Mad
lemberk
25. 4. 2019 16:46

Ve svátek 1. 5. zámek Lemberk zpřístupní středověkou věž. Odměnou za výstup na věž je úchvatná vyhlídka po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 16.00 hodin.

mml
25. 4. 2019 15:31 Jednomyslně, všemi 35 hlasy přítomných, schválilo liberecké zastupitelstvo podporu Olympiádě dětí a mládeže, kterou v červnu pořádá Liberecký kraj s rozpočtem 35 mil.
kuželky
25. 4. 2019 14:54 Turnaj seniorů tří měst v kuželkách o pohár Kontaktu, který se uskuteční v pátek 26. 4. od 9.00 do 15.00 hodin v liberecké Home Credit Aréně. Utkají se Liberec, Jablonec a Frýdlant.
ameriky sychrov
25. 4. 2019 14:02

Setkání amerických automobilových veteránů se 27. dubna opět odehraje na Sychrově. Jde o soutěž elegance – setkání fanoušků a členů klubu 1st Veteran US Car Praha. Za podívání se platí 50 Kč

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).